Duyuru

Collapse
No announcement yet.

istanbulda barlarda çalarak geçim sağlanır birde üniversite öğrencisi okutulur mu?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

istanbulda barlarda çalarak geçim sağlanır birde üniversite öğrencisi okutulur mu?

Selam arkadaşlar. canımı sıkan bazı kişiler yüzünden bir süredir yoktum forumda. şimdi bir soruyla geldim

arkadaşlar durum şu şekilde. birbuçuk yıl sonra kız arkadaşımla beraber istanbula yerleşecez. çeşitli sorunlar var ikimizinde ailesinden para gelmiyecek. kız arkadaşım burada üniversiteye gitmeyi düşünüyor. benim de haliyle onun ve kendi geçimimi sağlamam gerekiyor. ikimizin de lüks merakı yok. bir oda bir banyo evde bile rahatlıkla yaşarız.

şimdi istanbulda bahsettiğim bir durumda aylık ne kadar gerekir bana?
    bazılarınızın bildiğiniz üzere elektro ve bass çalmaktayım. barlarda çalarak aylık ne kadar gelir elde edebilirim? ayrıca grafik alanında gayet yetenekli görüyorum kendimi şu anda konyada grafiker olarak çalışıyorum zaten. açık lisede okuyorum o zamana bir aksilik çıkmazsa mezun olacam. bu durumda ne grafikerlikten ne kadar kazanabilirim bilgisi olan var mı? ayrıca gündüzleri çalışıp geceleri barlarda çalabilirmiyim?

yardımcı olacak herkese teşekkürler.

Rock tanrıları sizi kutsasın

Kızı kaçırmıyorsun dimi? Durum biraz şüpheli geldi.
    Neyse şaka bir yana dediklerin hakkında naçizane düşüncelerimi söylemek isterim. Öncelikle İstanbul'daki barların ne kadar getireceğini bilmiyorum lakin grafik tasarım İstanbul gibi bir şehirde iyi para getirir(Aylık 3.500 lira kazanan birisini tanırdım bir zamanlar). Tabi gerekli programlara hakimsen.(Değilsen hemen öğren kurtarıcın olabilir) Hem bar hem grafik hem okul dersen nefes alacak vaktin kalmaz imkansızı istemiş olursun ama hafta sonları 1 veya 2 gece çıkmak gibi bir fikir olabilir barlara. Ek gelir sağlar. Hafta içi veya daha ağır çalışma koşullarına gitme derim seni fazlasıyla yıpratır randıman alamazsın. İkinci bir olay zor bir işe giriyorsunuz. Eğer imkan varsa aile rızası almaya çalışın. Yoksa da zorluklara hazırlıklı olun. Daha önce yokluk çekmiş biri olarak söylüyorum tek düze beslenmeyin arada meyve sebze yemeye çalışın her gün makarna olmaz Eğlenceden giyimden kısın gerekirse beslenmenize dikkat edin. Çünkü en önemlisi sağlık. Umarım her şey istediğin gibi olur...

Yorum

Minimum 1500 lira bunuda bas çalarak kazanamazsın(ki bu bile hayal)

Aklınızı başınıza toplayın derim.

Yorum

Mumkun degil. Kira fiyatlariyla iki kisinin kit kanaat gecinmesi yaklasik 1300-1500 arasidir (800 lira kira bazli). Bu durum yazin guzel olsa da kisin isinma masraflari ciktigi icin gercekten 200-300 lira civari kendinizi dogalgaz faturasina hazirlamaniz gerekiyor. Veya benim zamaninda yaptigim gibi olabildigince evin disinda sicak mekanlarda bulunmak. Tabi ne kadar disarida durursaniz o kadar para harcarsaniz, bu da farkli bir gercek.

Ben yapmak istediginiz olayi tavsiye etmiyorum. Haliniz koyunu terkedip Istanbul'a yerlesmis insanlarinkine benzeyebilir. Istanbul Turkiye'de yasanmasi en zor sehir bence.

Bu arada eve cikarken bir-iki kira depozito ödemek sorunda kalacaksiniz. Yani ilk ayki masraflarinizi siralayacak olursam:

Dogalgaz actirma depozitosu: 500 lira - Bos aylarda 12-20 arasi. Kisin 60 (evet basardim)-300 arasi.
        Su actirma depozitosu: 130 lira - Ayda 20 lira falan
        Elektrik actirma: fikrim yok.. Ayda 25-75 arasi duruma gore (banyo suyu elektrikli isitmaysa yandiniz -> 200 lira elektrik faturasi)
        Internet: Actirma ne kadar hic hatirlamiyorum. Zar zor actirmistim. Ayda 50 lira yaklasik bu.
        Telefon: Ayda 13 lira kullanmadiginiz alete sabit ucret
        Evinize almaniz gereken esyalar:

Buzdolabi --- en az 300-400 arasi ikinci el almazsaniz (ofis tipi)
        Camasir makinasi --- en ucuz sifir makina 600 lira civari (ikinci el her zaman bulunur tabi, ancak makinayi bir evden baska eve tasimak 100 - 150 lira masraf yapar)
        Kettle - 30 - 100 lira
        Ocak/firin/mikrodalga - Set ust 4lu ocagi ben 130 liraya almistim seneler once hepsiburadadan. Bu, bulabildigim en ucuz fiyatti. Kesinlikle alirken cakmak/kibrit kullandirtmayacak cinsten alin.
        Bilgisayar
        Televizyon (opsyonel tabiki)
        Supurge/elektrikli veya elle - Ben sanirim 80 liraya beko almistim sifir.

Yatak/baza/dolap vs. - Ben yatagimi 300 liraya almistim Besiktas'tan. Bu ucuz bir fiyattir (iki kisilik bir yatak icin) Bazayi ikea'da yerde buldugum ahsap 50 liralik bir kanepe altiyla kendim hallettim. Bazalar genelde 120 lira olur ikili yatak icin.

Dolap hic ucuz degil omrumde ucuz dolap bulamadim ogrenci isine benzemeyen. Ikea'da guzel seyler var; ama benim param hep dandik ise yaramaz seylerine yetiyordu.

Kitaplik - 50 lira gozden cikartin maksimum.

Yani sirf ilk aylik harcamaniz:

3770 lira

Her ayki harcamaniz:

928 lira (sirf faturalar, iyiser rakamlar bunlar. Evdeki hesap carsiya uymaz).

Yemek icmek hatirlamiyorum. Bu o kadar hesapsiz bir is ki...

Gonlunuzu takip edin derim. Fakat gonlunuzu takip ederken gonlunuzu kirmayin. Ben niye bu kadar hesapla kitapla niye bu kadar basima bela aldim hic merak etmeyin, cevaplamak istemedigim bir olay. Yalniz durumum neredeyse seninkiyle ayniydi haberin olsun. Ve ister inan ister inanma, her iliski sonsuzluk degildir. Bittiginde arkana bakip ben ne buyuk gerizekaliymisim deme durumun bile olabilir...

Tanri yardimciniz olsun.
        Son güncelleyen ynx; 20-01-2011, 05:41.

Yorum

sametx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
          Kızı kaçırmıyorsun dimi? Durum biraz şüpheli geldi.
          Neyse şaka bir yana dediklerin hakkında naçizane düşüncelerimi söylemek isterim. Öncelikle İstanbul'daki barların ne kadar getireceğini bilmiyorum lakin grafik tasarım İstanbul gibi bir şehirde iyi para getirir(Aylık 3.500 lira kazanan birisini tanırdım bir zamanlar). Tabi gerekli programlara hakimsen.(Değilsen hemen öğren kurtarıcın olabilir) Hem bar hem grafik hem okul dersen nefes alacak vaktin kalmaz imkansızı istemiş olursun ama hafta sonları 1 veya 2 gece çıkmak gibi bir fikir olabilir barlara. Ek gelir sağlar. Hafta içi veya daha ağır çalışma koşullarına gitme derim seni fazlasıyla yıpratır randıman alamazsın. İkinci bir olay zor bir işe giriyorsunuz. Eğer imkan varsa aile rızası almaya çalışın. Yoksa da zorluklara hazırlıklı olun. Daha önce yokluk çekmiş biri olarak söylüyorum tek düze beslenmeyin arada meyve sebze yemeye çalışın her gün makarna olmaz Eğlenceden giyimden kısın gerekirse beslenmenize dikkat edin. Çünkü en önemlisi sağlık. Umarım her şey istediğin gibi olur...
          yok hocam kaçırmıyorum ayrıca ben okula gitmiyecem açık lise. 12. yılım grafik tasarımda ve 3dsmax, photoshop, corel gibi programlarda profesyonel düzeyde işler yaptım halen de yapıyorum. şimdi konyada malumunuz grafik tasarımda doğru dürüst para yok. istanbulda bu konuda iş imkanları daha genişse sadece grafikerlikle geçimimizi sağlayabilirim belki. ayrıca kızın üniversitesi için burs vs. alamazmıyız çeşitli yerlerden? ayrıca ben okumıyacam kız okuyacak açık üniye kaydoalcam erteletmek için askerliği gerçi. aile konusu çok karşık forumda ortamında anlatıalcak gibi değil. kendiminkini anlatıyım da forumda bilenler de var kızı sıkıntı olmasın.

Ailem:
          Peder:Süper dindar - Peder akp ilçe bilmemne yardımcı adayı mı ne - süper yobaz bir insandır kendisi. doğduğum gün dahil hiçbir fotoğrafımda bana bakarken mutlu değildir. hayatım boyunca sayısız travma yaşatmış biridir bana. cinayete teşebbüstern sabıkalıdır. gitarı şeytan icadı olarak görür. saçım uzun olduğu için eşcinsel olduğumu iddia eder (olmadığımı ispat edecek bir durumda yakalamıştır beni ayrıca ) sandalyeyle giterımı kırma teşebbüsünde bulunmuştur.

Valide: Pedere göre az daha ılımlı müslümandır. forumdan whomper'ın beni gitara özendirdiğini düşünür ondan nefret eder. eve gelmesini yasaklamıştır. kesme şekerlerini yediğine dair söylenti çıkarmaya çalışır Kendi okutulmamış vs. diye beni ufaklığımdan beri mühendis yapmaya uğraşır. (şu durumda bile vazgeçmemiştir.) Ayrıca annemden doğmuş şu an nerde olduğunu yaşayıp yaşamadığını bile bilmediğim bir ablam olduğunu da öğrendim yakın zamanda. Saçlarım yüzünden o da eşcinsel olduğumu düşünür.

Ben: Ateist, Sosyalist ve Müzisyenim. Lisede yapamnadım ve örgün eğitimden atıldım (Aileme göre kısaca: şeytanın vücut bulmuş haliyim)

durum böyle olunca yılda 3 4 kere evden kovulurum yüzsüzlük yapıp kalırım. 2 3 kerede evi terketmeye karar verir sonra gözüm korkar vazgeçerim.

şimdi durum bu olunca haliyle ölsem cenazeme gelmezler. haliyle yardım da göndermezler.

Yorum

Şu hayattaki en kötü şey düşünme özürlülüğü ve cahillik yahu insanın inanası gelmiyor valla.

Yorum

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              Mumkun degil. Kira fiyatlariyla iki kisinin kit kanaat gecinmesi yaklasik 1300-1500 arasidir (800 lira kira bazli). Bu durum yazin guzel olsa da kisin isinma masraflari ciktigi icin gercekten 200-300 lira civari kendinizi dogalgaz faturasina hazirlamaniz gerekiyor. Veya benim zamaninda yaptigim gibi olabildigince evin disinda sicak mekanlarda bulunmak. Tabi ne kadar disarida durursaniz o kadar para harcarsaniz, bu da farkli bir gercek.

Ben yapmak istediginiz olayi tavsiye etmiyorum. Haliniz koyunu terkedip Istanbul'a yerlesmis insanlarinkine benzeyebilir. Istanbul Turkiye'de yasanmasi en zor sehir bence.

Bu arada eve cikarken bir-iki kira depozito ödemek sorunda kalacaksiniz. Yani ilk ayki masraflarinizi siralayacak olursam:

Dogalgaz actirma depozitosu: 500 lira - Bos aylarda 12-20 arasi. Kisin 60 (evet basardim)-300 arasi.
              Su actirma depozitosu: 130 lira - Ayda 20 lira falan
              Elektrik actirma: fikrim yok.. Ayda 25-75 arasi duruma gore (banyo suyu elektrikli isitmaysa yandiniz -> 200 lira elektrik faturasi)
              Internet: Actirma ne kadar hic hatirlamiyorum. Zar zor actirmistim. Ayda 50 lira yaklasik bu.
              Telefon: Ayda 13 lira kullanmadiginiz alete sabit ucret
              Evinize almaniz gereken esyalar:

Buzdolabi --- en az 300-400 arasi ikinci el almazsaniz (ofis tipi)
              Camasir makinasi --- en ucuz sifir makina 600 lira civari (ikinci el her zaman bulunur tabi, ancak makinayi bir evden baska eve tasimak 100 - 150 lira masraf yapar)
              Kettle - 30 - 100 lira
              Ocak/firin/mikrodalga - Set ust 4lu ocagi ben 130 liraya almistim seneler once hepsiburadadan. Bu, bulabildigim en ucuz fiyatti. Kesinlikle alirken cakmak/kibrit kullandirtmayacak cinsten alin.
              Bilgisayar
              Televizyon (opsyonel tabiki)
              Supurge/elektrikli veya elle - Ben sanirim 80 liraya beko almistim sifir.

Yatak/baza/dolap vs. - Ben yatagimi 300 liraya almistim Besiktas'tan. Bu ucuz bir fiyattir (iki kisilik bir yatak icin) Bazayi ikea'da yerde buldugum ahsap 50 liralik bir kanepe altiyla kendim hallettim. Bazalar genelde 120 lira olur ikili yatak icin.

Dolap hic ucuz degil omrumde ucuz dolap bulamadim ogrenci isine benzemeyen. Ikea'da guzel seyler var; ama benim param hep dandik ise yaramaz seylerine yetiyordu.

Kitaplik - 50 lira gozden cikartin maksimum.

Yani sirf ilk aylik harcamaniz:

3770 lira

Her ayki harcamaniz:

928 lira (sirf faturalar, iyiser rakamlar bunlar. Evdeki hesap carsiya uymaz).

Yemek icmek hatirlamiyorum. Bu o kadar hesapsiz bir is ki...

Gonlunuzu takip edin derim. Fakat gonlunuzu takip ederken gonlunuzu kirmayin. Ben niye bu kadar hesapla kitapla niye bu kadar basima bela aldim hic merak etmeyin, cevaplamak istemedigim bir olay. Yalniz durumum neredeyse seninkiyle ayniydi haberin olsun. Ve ister inan ister inanma, her iliski sonsuzluk degildir. Bittiginde arkana bakip ben ne buyuk gerizekaliymisim deme durumun bile olabilir...

Tanri yardimciniz olsun.
              yunus hocam sağolasın. forumda üyelere yardımcı olan ender insanlardansın. internet 29 lira yanlız telefona da gerek yok. (kablonet) bazasız yere atılmış tek kişilik yatak bize yetiyor şu anda. öğrenci işiymiş şuymuş pek takan tipler değiliz kısaca. birde ben eşyalı daire düşünüyorum acaba daha hesaplıya gelirmi diye?

şimdiye kadar sevdikte sevildikte pek çok ilişkim oldu ama ciddiyimbirbirimize bağlılığımız veya birbirimiz için yaptıklarımız kimsenin başka biri içni yapmayacağı şeyler. bugüne kadar onun yanında olduğum kadar mutlu olmamıştım kimseyle. geleceği bilemem ama umarım bir felaketle sonuçlanmaz.

Yorum

Kablo için 7-11 lira kablolu tv ödemeniz gerek. Yoksa açmıyorlar kablonet (denedim oradan biliyorum).

Eşyalı ev her zaman daha kazıktır. Evden çıkarken depozitonuzdan keserler zarar verdiniz diye. Bakmadan derler üstelik. Hani bilginiz olsun. Bana küflü evin simsiyah boyasını ödetmek istediler. Ev sahibinizin tuttuğunuz evden daha önemli bu arada. Birşey yaptırmaya gelince, kara gunde, depozito almaya gelince ciddi farklar yaratır. Bonkör bir ev sahibi herşeye bedeldir.

Yorum

Çok büyük,çok teferruatlı bir hayal.Herşeyi ayarladınız,düzeninizi kurdunuz diyelim bu düzenin bozulmayacağına garanti verebiliyor musunuz birbirinize?Gençliğin bu en ateşli yıllarında verilmiş yanlış bir karar olarak alnınızda bir kara leke olarak kalmasın dikkatli olun iyi düşünün.Sen canını dişine takıp bu ideal uğruna uğraşıp didinirsin bir gün gelir karşı taraf alır başını gider kalakalırsın ortada.Birkaç kere daha düşünün bunu.Çok büyük bir karar sonradan pişman olmayın ikinizde.Durumu biraz daha değerlendirin kendi aranızda öyle karar verin derim ben.Haddime değil tabi ama naçizane bir tavsiye.

Yorum

Birde şundan kimse bahsetmemiş,

Hadi diyelim cebinizde bir miktar para var geldiniz bir şekilde yaşamaya başladınız...

İstanbula geldiğinde işin garanti mi? Sürekli bar programı yapan grubu bulacaksın, onların gitarcısı eksik olacak, piyasada bu kadar tanınan, iş bekleyen adam varken seni aralarına alacaklarda... sen işte günde 50-100 lira para kazanacaksın. E bir yerde program yapanı başka bir bar kolay kolayda çıkartamıyor. Kaldın en iyi ihtimal (en güzel rüya şeklinde) 400 lira ile.

Gelelim grafik tasarım piyasasına. İstanbulda bilgisayar kullancılarının yarısı zaten grafik tasarımcı kesiliyor. Bunun haricinde her sene okullarda okuyan ve mezun olmuş adamlar sırf ilerde referans olsun veya işim olsun diye yol parasına-karın tokluğuna çalışıyorlar. İstanbulda artık hemen hemen hiçbir iş dalında alaylı kavramı kalmadı, işyerleri işe almadan önce sertifikanı,belgelerini,diplomanı istiyor,uzun süre deneyimli olmanı bekliyor vs.
                    Hadi diyelim grafik alanında da bir iş buldun, en fazla asgari ücret alırsın, onuda ne kadar alabilirsin bilemiyorum. Grafik ve reklam şirketleri işçinin maaşını en sağlıksız olarak alabildiği alanlar. Bunları bu sektörde çok arkadaşım olduğu için söylüyorum. Aylarca sabah-akşam çalışıp 1 kuruş para alamayanlar var.
                    Serbest iş alırsan oradan paranı alma ihtimalin daha bile düşük. Şu kadar söyleyeyim bu şehirde Okan Bayülgen bile yeri geliyor parasını ödemiyor. Kanalizasyonun grafik işlerini benim bir arkadaşıma verdiler, adam bütün işlerini zamanında yaptı ve adamın işlerini kullandılarda. Ama Okan Bayülgen adı geçmesine rağmen parasının %10'unu bile alamadı.

Son birşey daha söyleyeceğim okumaya niyetin vardır yoktur o senin bileceğin iş ama kimse için, özellikle kız arkadaş(gerekirse karın için bile) eğitiminden kendini geliştirmekten fedakarlık yapma. Yine aynı şekilde çevremde bununda örneklerini çok gördüm. Bugün çok iyisindir, okulda biter, evlenirsinde ama en sonunda eğitilmesi için fedakarlık yaptığın bayan artık seni ve kültürel düzeyini beğenmemeye başlıyor. Benim arkadaşım aynı bu hikaye ile evlendi çokta seviyorlardı sizin gibi (hemen hemen aynı hikaye) okul bitti, evlendiler. Kız çalışmaya başladı, iş çevresi arkadaş çevresi tabii ki buna göre değişti şekillendi ve bir süre sonra aralarında uyumsuzluk başladı ve bu kadar çabadan fedakarlıktan sonra kız çekti gitti.

O yüzden ne yapmak istediğini iyi düşün iyi karar ver. Ben illede kalkıp İstanbula gelicem onunla yaşayacağım diyorsanda. 1 sene gitsin okula sende Konyada çalış para biriktir. Hem duruma bakarsınız hemde cebinde para ile gelmiş olursun İstanbula.
                    Son güncelleyen Beautiful_Death; 21-01-2011, 16:03.

Yorum

Metalli Head isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      Selam arkadaşlar. canımı sıkan bazı kişiler yüzünden bir süredir yoktum forumda. şimdi bir soruyla geldim

arkadaşlar durum şu şekilde. birbuçuk yıl sonra kız arkadaşımla beraber istanbula yerleşecez. çeşitli sorunlar var ikimizinde ailesinden para gelmiyecek. kız arkadaşım burada üniversiteye gitmeyi düşünüyor. benim de haliyle onun ve kendi geçimimi sağlamam gerekiyor. ikimizin de lüks merakı yok. bir oda bir banyo evde bile rahatlıkla yaşarız.

şimdi istanbulda bahsettiğim bir durumda aylık ne kadar gerekir bana?
                      bazılarınızın bildiğiniz üzere elektro ve bass çalmaktayım. barlarda çalarak aylık ne kadar gelir elde edebilirim? ayrıca grafik alanında gayet yetenekli görüyorum kendimi şu anda konyada grafiker olarak çalışıyorum zaten. açık lisede okuyorum o zamana bir aksilik çıkmazsa mezun olacam. bu durumda ne grafikerlikten ne kadar kazanabilirim bilgisi olan var mı? ayrıca gündüzleri çalışıp geceleri barlarda çalabilirmiyim?

yardımcı olacak herkese teşekkürler.

Rock tanrıları sizi kutsasın

bende istanbulda yaşayan birisi olarak sana birkaç bilgi vereyim.
                      ben şu an o dediğin programların alayı ile haşır-neşir'im.
                      sırf photoshop bilmekle mümkün değil iş bile bulamazsın.
                      trade max ya da makina programlarından anlıyorsan ayakta durabilmen mümkün.
                      ev konusu ise;
                      tutuğun ev emlak olursa minimum 1 kira bedeli + 1 kira bedeli depozito.
                      sahibinden tutarsan oda aynı şekilde bir güvence isteyecektir.
                      ayrıca eve girerken doğalgaz kaydı elektrik su vs. açtır öde öde bitmez.
                      yani dışardan baktığın gibi değil hiçbirşey.

barlarda enstrüman çalma işine gelincede;
                      insanlar artık kaliteli müzik çalanın,enstrüman kullananın ne olduğunu biliyor.
                      kendine güveniyorsan çık gel,neden olmasın!

iyi forumlar.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                      Initializing Tabs & loading Content...
                      Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                      X